Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Anasayfa / SSS

SSS

Hollywood gülüşü nedir?

Hollywood ünlülerinin kusursuz tasarlanmış gülüşlerini ifade eder. Ekran karşısında ve spotların altında en kusursuz gülüşü elde etmek için ünlünün yaşına , cinsiyetine, yüz şekline ve karakterine en uygun olacak şekilde genelde porselen lamina uygulamasıyla tasarlanan gülüş dizaynıdır.

 LAMİNALAR DİŞİME ZARAR VERİR Mİ?

Porselen laminalar ön dişlerinin renginden, biçiminden rahatsız olan ve bunun değişmesi için dişlerine birşeyler yaptırmak isteyenler için en makul ve dişlere en az zarar veren uygulamadır. Mevcut dişlerin sadece ön yüzeylerinden ortalama 0,5 mm kalınlığında diş dokusu kaldırılarak hatta bazı durumlarda dişe hiç dokunmadan yapılır. Eğer estetik kaygılarınız sosyal hayatınızı etkiliyorsa porselen laminalar dişlerinize en az zarar vererek en iyi sonucu alacağınız bir tedavi şeklidir.

 

DİŞ ÇEKİMİNDEN NE KADAR SONRA İMPLANT YAPTIRABİLİRİM?
Eğer diş abseli olduğu için çekildiyse çekim boşluğunda bakteri, mikroorganizma kalabileceği düşünüldüğünden yara yerinin iyileşmesini beklemek ve implantı sonra  yapmak gerekir. Eğer diş sallandığı için ya da kırık olduğu için çekiliyorsa çekimden hemen sonra implant yapılabilir.
İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?
Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de implantların ömrünün ne kadar olduğudur. Yapılan araştırmalar implantların 15 yıllık başarılarının %98 kadar olduğunu göstermektedir. Yani yapılan her 100 implanttan 98’i 15 yıl ağızda durmaktadır. Bu sürenin uzatılması için hastaların ağız hijyenine çok dikkat etmeleri ve kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.
İMPLANT KANSER YAPAR MI?
İmplantın kanser yaratma olasılığı ile ilgili olan senaryolar sadece şehir efsanesinden ileri gidememektedir. İmplant ve kanserin birbiri ile bağlantısı olduğunu ispat edebilen bir tane bile araştırma yoktur. Bu sebepten bu konuda endişelenmek gereksizdir. Sonuç olarak implant çok ama çok doku dostu bir materyaldir. Sağlığa herhangi bir sistemik sakıncası yoktur.

İMPLANTLARIN ÜZERİNE HEMEN PROTEZ TAKILABİLİR Mİ?

ALL ON 4 NE DEMEK?

Evet uygun şartlar varsa implantların yerleştirildiği gün protezler takılabilir.

All on 4 Tekniği ile sabah implantları yerleştirilip akşam geçici  SABİT protezleri takılabilir. 3-4 ay sonra ise kalıcı esas protezleri yapılır. Böylelikle hastalar bu süre zarfında hiç dişsiz kalmazlar.
All on 4 nasıl yapılır?

All on 4 tedavisinde tedavi öncesi hastalardan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Hastalardan implantların üstünden ölçü alınarak yapılan geçici protezler  bu implantlara uygulanır.

All on 4 tekniği implant yapılabilecek tüm hastalara uygulanabilir. Tek koşul hastaların çenelerinde hiç dişleri olmamasıdır. Bu teknik çenelerinde diş olmayan hastalara uygulanır.

 

Hamilelikte Diş Sağlıgı NASIL OLMALIDIR?

Hamilelik öncesi düzenli ağız ve diş sağlığı kontrollerini yaptırmış ve ağzında herhangi bir problem olmayan hasta, hamilelik sırasında da ağız sağlığına dikkat ederse, ağız sağlığında olumsuz bir etki görülmez. Ancak hormonlardaki değişiklik nedeniyle dişetlerinde bazı şişlikler ve kanamalar görülebilir. Dişetinde oluşabilecek bu problemleri de düzenli ağız bakımlarıyla yok edilebilmekte.

Hamilelikteki diş tedavisinin, hamile olunmayan dönemdeki diş tedavisinden bir farkı yoktur. Gerek görülürse hastanın kadın-doğum uzmanı ile konsültasyon yapılır. Yapılan tedaviler gerekirse seanslara bölünerek hastanın stresten mümkün olduğunca uzaklaşması sağlanır. Hamilelik sırasında rutin tedaviler yapılabilmektedir; ancak genel kanı acil tedaviler dışında diğer tedavileri ertelemektir. Hamilelikte ilk 3 aylık dönemde, çok ağrı yapan ve müdahale edilmesi kaçınılmaz olan dişler tedavi edilir. İkinci 3 aylık dönem, diş tedavisi açısından en uygun dönemdir. Hamilelik sonuna ertelenemeyecek olan dolgu, kanal tedavisi ve çekim gibi müdahaleler yapılabilir. Üçüncü 3 aylık dönem anneyi tedavi açısından en zor dönemlerden biridir. Bebek oldukça büyümüştür. Acil tedavi gerektiren dişler tedavi edilir. Yine de hatırlatmak gerekir ki; artık gebeliğin her döneminde diş tedavileri yapılabilmektedir. Önemli olan gebeliğin seyrinde bir problem olup olmadığıdır. Bunun için gebenin kadın-doğum uzmanı ile mutlaka konsültasyon yapılmalı ve genel durum hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

Ağız kokusu, bir hastalıktan ziyade kişinin sosyal hayatını etkileyen kişiyi ve çevresini rahatsız eden bir durumdur. Ağızdaki kötü koku, hem kendimizi, hem etrafımızı rahatsız ettiği gibi, ihmal edilmemesi de gerekir.

Öncelikle, ağızdaki kötü kokunun kaynağını bilmekte fayda vardır. Çünkü;  ağız kokusu, bir hastalık değil, ama, bir hastalığın habercisi olabilir. Ağız kokusunun çeşitli sebepleri vardır:

 • * Diş ve ağız kaynaklı rahatsızlıklar ve artıklar,
 • * Bademcik iltihabı, burun ve sinüz hastalıkları,
 • * Sindirim sistemi bozuklukları,
 • * Şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,
 • * Metabolizma bozuklukları,
 • * Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olma,
 • * Yenilen bazı yiyecekler, (soğan, sarımsak gibi) ile sigara ve alkol de ağızda kötü koku oluşturur.
 • Ağız Kokusunu Önlemek İçin:
 • Eğer ağzınızda herhangi bir enfeksiyon, vücudunuzda nefesinizin kokmasına yol açacak herhangi bir sağlık sorunu yok ise ;
 • * Ağız ve diş düzenli fırçalanır, gargara yapılır.
 • * Diş fırçalama işleminin yanında dil temizliğinize de özen gösterin.
 • * Diş ipi kullanmaya özen gösterin.
 • * Sarımsak, soğan ve baharattan kaçının ya da pişirerek yemeyi tercih edin.
 • * Çoğunlukla kötü sindirildikleri için süt ürünleri de bu probleme neden olabilir.
 • * Çok fazla çay ve kahve tüketmeyin.
 • * Alkolü ve sigarayı bırakın.
 • * Tükürük salgısını hareketlendirin. Bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olun. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yolu.
 • * Ağız kuruluğunu önlemek için gün boyu su için.

DİŞ GICIRDATIYORUM NE YAPMALIYIM?

Uykuda diş gıcırdatma çocukluk yaşlarında daha sık görülen, erişkin dönemde ise toplumun yüzde 10-20′sinde varolan bir problemdir.

Hastalar uykunun yüzeysel dönemlerinde 3-5 saniye süre ile dişlerini gıcırdatır. Bu durum gece boyunca sıklığı ve şiddeti değişerek devam eder.

Hastalar durumun pek farkında değildir. Genellikle eşler şikayetçidir.

Diş gıcırdatma bazen de diş hekimine başvurulduğunda dişlerdeki zedelenmelerden farkedilir.

Eğer diş gıcırdatma ileri boyutlarda değilse, çevreyi rahatsız etmiyorsa ve dişlerde bozulmaya neden olmuyorsa tedavi edilmesi gerekmez.

Ancak aksi hallerde, diş hekimleri tarafından ağız içine konan ve dişleri korumaya yarayan protezler kullanılabilir.

Diş gıcırdatmanın stresten kaynaklandığı düşünülüyorsa, hastaları psikoterapi veya ilaçla rahatlatmak başarılı sonuçlar vermektedir.

DİŞ ETLERİM NEDEN KANIYOR?

Dişetinde meydana gelen kanamalar altta yatan bir dişeti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diştaşı (tartar) birikimleri sonucunda dişetlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte o bölgeyle sınırlı iltihapsal bir alan oluşmakta ve dişeti kanaması ortaya çıkmaktadır.

Dişeti kanadığında ne yapılmalıdır?

Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen toparlama göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine kontrol amaçlı gidilmelidir.

DİŞ HEKİMİ KORKUSU?

Çeşitli nedenlerle oluşan diş hekimi korkusuna 10 çocuk hastanın 9’unda rastlanmaktadır. Çocuklarda diş hekimi korkusunu aşabilmek için aileye düşen görevleri şu şekilde sıralamak mümkün…

2 yaşını bitirmeden diş hekimi ile tanıştırın

Henüz öğrenmediklerine karşı bir korkuları olmayan bu yaştaki çocuklar rahatlıkla diş hekimi koltuğuna oturacaklardır. Erken yaşta beyaz önlüğe alışan bu çocuklar, yaşamları boyunca diş hekimine gelirken zorlanmayacaktır.

Çocuğunuza diş tedavisi tecrübelerinizden bahsederken dikkat edin;

“Benim canım çok yanmıştı”, “Bu diş aletlerin sesi beni deli ediyor” gibi cümleler çocuğunuzu korkutur.

Çevresinin diş hekimiyle ilişkisi çocukların kafasında belli bir fikrin oluşmasını sağlayacak, diş tedavileriyle ilgili duydukları olumsuz örneklerden etkileneceklerdir. Diş tedavilerinin ağrılı, zor olduğu gibi tanımlamaları çocukların yanında kullanmamaya özen gösterin.

Yaramazlık yaptığında dişçiye götürmekle tehdit etmeyin

Diş hekimi korkusuna neden faktörlerden biri de ailelerin yanlış yönlendirmeleri… ‘Uslu dur yoksa seni dişçiye götürürüm!’, ‘Yaramazlık yapma, dişini çektiririm!’ benzeri korkutmalar çocuğun yaşam boyu bu fobiye sahip olmasına neden olur. Kesinlikle bu tarz korkutmalardan kaçınmak gerekir.

Doktora gitmeden önce neler olacağını çocuğunuza anlatın

Doktora giderken nasıl bir süreç olacağını çocuğunuza uygun bir dille anlatın

“Biz yarın diş hekimine gideceğiz. Dişlerin yeterince mutlu mu diye bakılacak” şeklinde açıklamalarda bulunun. Hatta birlikte muayeneyi canlandırın. Şimdi sen doktor ol benim dişlerime bak bakalım vs… Bu oyunla birlikte kendisine anlatılanları daha sonradan pratik edebilen çocuk muayene esnasında tedirgin olmayacaktır.

Uygun klinikleri tercih edin

Dekor, müzik, özel odalar ve personel büyük önem taşır. Çocuk psikolojisine uygun dekoratif materyalleri, oyun odaları olan klinikler çocuklar için ilgi çekici olacaktır.