Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Anasayfa / Çayyolu Diş Protez Tedavisi

Çayyolu Diş Protez Tedavisi

PROTEZ TEDAVİLERİ

Diş hekimliğinde protezler Sabit, hareketli ve hibrit olmak üzere 3’e ayrılır.

SABİT PROTEZLER:

Kuron, köprü, kaplama olarak da bilinen sabit protezler kuvvetli yapıştırıcılarla ağız ortamında dişlerin ya da implantların üzerlerine yapistirilarak kullanilan protezlerdir. Hastalar bu protezleri kendileri cikaramazlar. Protez tedavileri arasinda dogal dislere en yakin olan ve hastalar tarafindan en konforlu bulunan protez tipleri bunlardir. Yapimlarinda genellikle porselen kullanilir.

HAREKETLİ PROTEZLER:

Bu tip protezler adindan da anlasilacagi gibi hasta tarafindan takilip cikartilabilen protezlerdir. Sabit protez yapilamayan hasta gruplarinda kullanilir.

HİBRİT PROTEZLER:

Bu tip protezler hem sabit hem hareketli protezlerin bir karisimi olan implant destekli protezlerdir.  Belli sayida implantlarin uzerine vidalanarak yerlestirilen bu protezleri hastalarin kendilerinin cikarabilme olanagi yoktur. Hasta yillik kontrollerinde dis hekimine gelir hekim protezi vidalarindan cikartarak gerekli bakim ve ayarlamalarini yapar ve tekrar agza takarak sabitler. Bu protez tipi oldukca hassas ve detayli bir calisma gerektirir.

SABİT PROTEZLER:

Porselen laminalar:

Özellikle ön dişlerde ugulanan bu restorasyon tipinde dişlerin sadece ön bölgesinden 0.5 mm lik bir aşındırma yapılir. Bu kadar az asindirma yapilarak hazırlanmaları sebebiyle doğal dişi en çok koruyan restorasyon tipidir.

Porselen laminalar çok ince seramik yaprakçıklardır. Bunlar, dişlerinin şeklinden ve renginden memnun olmayan, kırık, aşınmış, ön dişleri üst üste binmiş dişlere sahip olanlar icin ya da dişleri arasında acikliklar bulunan kişiler icin kalıcı bir çözümdür.

Tam seramik kuronlar:

Tam seramik kuronlar alt yapisinda metal ya da zircon gibi guclendirici yapilara gerek duymayan , halk arasinda kaplama dis diye adlandirilan  protez turlerinden. Bu tip protezlerin en buyuk avantaji estetik olarak cok ustun olmalaridir. . Özellikle on dislerde tercih edilen tam seramik porselenler, gerek isigi dogal bir dis gibi yansitmasi gerek isigi dogal dise en yakin sekilde gecirmesi gerekse doku dostu (anti alerjik) olmasi nedeniyle estetik ve fonksiyonu birarada sunan protezlerdir. En sık kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır

Zirkon Porselen Kuronlar ve Köprüler:

Zirkon porselen kuronlar, genel olarak cigneme kuvvetlerinin yuksek oldugu arka dislerde kullanilan bir kaplama turudur. Zirkon porselenler, estetik  ve doku dostu olmalari gibi sebeplerden oturu metal destekli porselenlere gore cok daha ustunlerdir.

Metal porselen ve kuronlar:

Metal bir altyapinin uzerine porselen islenerek yapilan bir sabit protez turudur. Ekonomik olmasi disinda zirkon ve tam porselenlenlere bir ustunlugu bulunmamaktadir.

Implant destekli kuronlar ve kopruler:

Porselen dolgular: Özetle anlatmak gerekirse, agizdan olcu alindiktan  laboratuarda hazirlanan porselen dolgulardir. Daha uzun ve hassas klinik islemleri gerektirmesi ve maliyetinin yuksek olmasi dezavantaj olarak gorulse de mukemmel estetigi ve mukemmel uyumu porselen dolgulari diger dolgulardan cok daha ustun kilmaktadir.

HAREKETLİ PROTEZLER

Tam protezler

Bolumlu protezler

Hassas baglantili(çıtçıtlı protezler)

Barlı protezler

Teleskop protezler

HİBRİT PROTEZLER

Klasik standart Hibrit protezler

All on four system hibrit protezler

GENEL BİLGİLER

GÜLÜŞ DİZAYNI NEDİR?

Gülüş dizaynı dişlerin ve dişetlerinin yeniden yapılandırılarak kişiye yepyeni bir gülüş kazandırmayı hedefler. Bu tip ileri kozmetik dişhekimliği uygulamaları sanat ve bilimin ortak çalışmasıyla kişiye  estetik bir gülüş kazandırmayı amaçlar.

En önemli gençlik kriterlerinden biri olan gülüşümüz, yaşla beraber etkileyiciliğini kaybetmektedir. Dişler zamanla aşınır ve kısalır, renkleri koyulaşır. Bu aşınmayla kişinin yüz yüksekliği (dikey boyutu) azalır, dudaklar yerçekiminin etkisiyle sarkar, dudak kenarları kırışır, üst dişler daha az alt dişler daha fazla görünür ve bu da kişiye yaşlı bir görünüm kazandırır. Diş hekimine başvuran hastaya yapılacak dikey boyut yükseltmesi, bonding, diş beyazlatma, laminate veneer, implant, erişkin ortodontisi gibi uygulamalarla kişi çok daha genç bir gülüşe sahip olabilir.  Kişileri olduğundan daha yaşlı gösteren kötü görünüşlü eski dolgular, rengi koyulaşmış ve ayrık duran dişler bu tip tedavilerle ortadan kalkmaktadır. Bir çok hastanın dudak kenarı kırışıklıkları doğru planlanmış bir tasarımla azalmakta incelen dudaklar kalınlaştırılabilmektedir..

Peki gülüşümüzü estetik hale getirebilmek için nereden başlamalıyız? Gülüşünden şikayetçi olan ve bu durumu değiştirmek isteyen bireylerin ilk olarak ağız hijyeni ve dişeti sağlığı değerlendirilir. Sonrasında gülüş dizaynı için yüz tipi belirlenir ve yüz şekline uyacak en estetik diş formu saptanır. Sonrasında ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar çekilir. Bu fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılır ve bireyin özel istekleri dikkate alınarak bir gülme hattı belirlenir. Daha sonra bireyin diş-dişeti ilişkileri değerlendirilir, dişlerarası kontaklara var ise çapraşıklıklara bakılır, Bu aşamada hastaya ne tarz bir gülüş istediği sorulur. Genç, çekici bir gülüş isteniyorsa ön dişler yan dişlere nazaran farkedilebilir şekilde uzun yapılır. Genç bireylerde dişler zaten bu şekildedir. Kişi yaşlandıkça ön dişler yıpranır, boyları kısalır ve bu da kişiye yaşlı bir ifade  verir. Kisi daha olgun ve entellektüel bir gülüş arzuluyorsa dişler daha yatay düz bir çizgi üzerinde sıranlamış şekilde dizaynlanır. Genç yaşlarda farklı uzunlukta olan dişler orta yaşlarda daha eşit boydadırlar. Bireye kişilik özelliklerine ve mesleğine göre tasarımlar yapılmalıdır. Dişlerde herhangi bir işlemine başlamadan diş renginde malzemelerle mock-up (geçici model) çalışması yapılır. Mock-up sayesinde dişler kesilmeden ya da herhangi bir işlem görmeden kişiye tedavi bittiğinde dişlerinin nasıl olacağı gösterilir. Kişi dilerse tedaviye devam eder dilerse tedaviden vazgeçebilir.

Gülüşünüzden ve dişlerinizden memnun değilseniz, gülüş dizaynı ve kozmetik diş hekimliği tam size hitap ediyor… Hayata güvenle gülümseyebildiğiniz zaman hayat da size gülümseyecektir. Gülüş dizaynı ile gülüşünüz gençleştirilirken kozmetik diş hekimliği ile de gülüşünüzü daha çarpıcı ve etkileyici hale getirebilirsiniz…

BLEACHING (DİŞ BEYAZLATMA) YAPTIRMALI MIYIM?

Dişlerimiz yıllar içerisinde yediğimiz gıdalar, içtiklerimiz (kahve,çay,şarap…)ve sigara tüketimi nedeniyle beyazlıklarını yitirirler. Bu durum diş beyazlatma işlemi ile geri döndürülebilir. Diş beyazlatma işlemi porselen kaplamalara nazaran daha kolay, ekonomik ve dişler aşındırılmadığı için daha koruyucu bir işlemdir.

İnsanların dişlerinin rengi tıpkı göz rengi ve saç renginde olduğu gibi kişiye özgüdür ve ancak bir diş hekimi tarafından dişlere uygulanacak işlemlerle rengi değiştirilebilir. Kliniğimize gelen bir çok hastadan ‘Dişlerimi ne kadar sık fırçalasam da bir türlü beyazlatamıyorum!’ şikayetini çok duymaktayız. Onlara önerimiz diş beyazlatması olmaktadır.

Peki diş beyazlatması nasıl yapılır, ağrı yapar mı, ne kadar süre beyazlığını korur? Şimdi bu soruları cevaplayalım:

Diş beyazlatma işlemi için iki tip tedavi yöntemi vardır. İlki diş hekiminin muayenahanesinde yaptığı ve daha hızlı sonuç veren (office bleaching) yöntemi, diğeri ise hekiminizin yaptığı plaklarla hastanın kendi evinde uyguladığı (home bleaching) yöntemdir. Ofis tipi beyazlatmada kliniğe gelen hastadan önce fotoğraflar çekilir ve mevcut dişlerin rengi kaydedilir. Ofis tipi beyazlatmada  işlem tek seansta biter arzu edilirse seans tekrarlanabilir. Bu amaçla dişetleri izole edilir ve dişler üzerine beyazlatıcı özel jel uygulanır. Sonrasında jeli aktive etmek için LAZER ya da halojen, LED gibi özel ışık kaynakları kullanılır. Evde yapılan(home bleaching) beyazlatma yöntemi de diş hekimi denetiminde yapılır. Hastadan ilk randevuda ölçü alınır, daha sonra bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şeffaf bir plak hazırlanır. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılan bu plak,hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulanmasını ve dişetlerinin korunmasını sağlar.

Diş beyazlatması sonrası çok az bir hassasiyet duyulabilir ve genellikle bu durum 24 saat içerisinde geçer. Bunu gidermek için beyazlatma işlemi sonuna diş hekimi tarafından fluorid uygulaması yapılabilir. Diş beyazlatmanın etkisi genellikle 1-2 sene arasında değişir. Eğer kişi yoğun sigara içmiyorsa,dişleri renklendirecek gıdaları fazla tüketmiyorsa bu süre daha da uzar.

Bazen kanal tedavisi yapılmış ve canlılığını yitirmiş dişler ağızdaki diğer dişlere göre daha koyu renkli olabilir ve bu da estetik olarak kötü bir görüntü verir. Bu tip durumlarda sadece bu dişe uygulanacak beyazlatma(devital bleaching) ile dişin rengini açmak mümkün olmaktadır. Bunun için dişin içerisine beyazlatıcı bir madde yerleştirilir ve 1-2 gün aralıklarla istenen beyazlık elde edilene kadar bu madde değiştirilir.

Yine hastalarımızın merak ettiği bir durumda hamilelikte diş beyazlatma yapılıp yapılamayacağıdır. Diş beyazlatmada kullanılan jellerin anne karnındaki bebeğe zarar verdiğine ilişkin bir bulgu olmasada yinede hamilelik döneminde yapılması önerilmemektedir.

Diş beyazlatması sonrası dikkat edilmesi gereken hususları özetleyecek olursak, beyazlatma sonrası çay,kahve ,sigara,kırmızı şarap,vişne suyu,kola gibi dişi renklendirici gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Genel ağız bakımına dikkat edilmesi de renkleşmelerin tekrarlanmasını önleyecektir.