Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Anasayfa / Genel / Porselen Kaplama Çayyolu

Porselen Kaplama Çayyolu

Porselen metal destekli kaplamalar çürümüş hasar görmüş dişlerde yeniden diş formu kazandırmak için kullanılan sabit protezlerdir. Metal destekli porselenlerde ısırma kuvvetini karşılayabilmek için metal destekli krom yada nikel ya da altından yapılan metaller kullanılmaktadır.

Arka bölgedeki dişlerde meydana gelen çürüklerde ve kırılmalarda ya da diş çekimlerinde genellikle kaplama implant üzerine de metal destekli porselen kaplamalar uygulanmaktadır. Arka bölgede metal destekli kaplamaların uygulanmasının en büyük nedenlerinden birisi kuvveti çok iyi karşılaması ve oldukça dirençli olmasıdır. Kuvveti çok iyi karşıladıklarından dolayı genellikle kanal tedavisi sonrası kırılmış olan dişlere ya da büyük dolgular sonrasında hasar görmüş ve sonuç olarak kırılmış olan dişlere parçaları bir arada tutabilmek amaçlı olarak gerekli olan düzenlemeler yapıldıktan sonra metal destekli kaplamaların yapılması genellikle uygun görülmektedir.

 

Dişin her yönü ufaltılır. Ufaltılan dişin üzerine metal ince bir şapka hazırlanır. Bu şapka porselenle örtülür. Metal alt yapı tamamen beyaz diş renginde porselenle kaplandığından ağzınızı açtığınızda ya da gülümsediğinizde metal görünmez. Son dönemlerde özellikle ön dişlerde tercih edilmemelerinin nedeni alttaki metalin porselende mat bir yansıma oluşturması ve alt yapı metalin diş etiyle uyumsuzluğudur.

About burcinoncul

Check Also

Angora Diş Hekimi

1978 yılında Antakya’da doğan Dr. Burçin Öncül, dişhekimliği eğitimini 1997-2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir